Колекторські послуги

Юристи та адвокати Адвокатського Об’єднання «Архітектор Права» звертають увагу на актуальну тему - діяльність колекторських фірм.
Колекторські послуги – це послуги фахівців в сфері регулювання та стягнення боргів. Чіткого законодавчого регулювання надання колекторських послуг.
 Колекторські послуги – це послуги, що надаються у фінансовій сфері. Такі правовідносини регулюються Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України та Законом України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг».
Фінансові послуги надаються фінансовими установами, а також, якщо це прямо не заборонено законом, фізичними особами-підприємцями. Ст. 5 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг».
Згідно п.11 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» до фінансових послуг входить факторинг.
Прим. Факторинг – договір, за яким одна сторона (фактор) передає або зобов’язується передати грошові кошти в розпорядження другої сторони (клієнта) за плату, а клієнт відступає або зобов’язується відступити факторові своє право грошової вимоги до третьої сторони (боржника). Ст. 1077 Цивільного кодексу України
Предметом договору факторингу може бути право грошової вимоги, строк платежу за якою настав, а також право вимоги, яке виникне в майбутньому. Ст. 1078 Цивільного кодексу України.
Тобто, колекторські послуги повинні надаватись тільки фінансовими установами, які мають на це право. Наразі, в Україні колекторські послуги надають банки, які мають у себе відповідний підрозділ або відповідний суб’єкт господарювання.
В Україні досить великий ринок колекторських послуг, але не всі установи, що надають послуги у сфері регулювання та стягнення боргів діють за правилами чинного Законодавства України.
Заходи примусового стягнення боргів вживається виключно:
- органами Державної виконавчої служби України;
- за рішенням суду, що набрало законної сили;
- за умови подачі виконавчого листа і відкриття виконавчого провадження;
- із дотриманням всіх офіційних процедур, передбачених Законом України «Про виконавче провадження».
Колектори не мають права роботи щось із вищезазначеного, проте можуть звернутись до суду із позов про стягнення переуступленого їм боргу. Якщо суд винесе позитивне рішення на користь колекторської фірми, то тоді вже колектор може звертатись до виконавчої служби.
Міністерство юстиції України висловило свою позицію, з приводу того, що порядок передачі інформації клієнтів порушує норми ст. 32 Конституції України.
Юристи та адвокати Адвокатського Об’єднання «Архітектор Права» радять відповідально ставитись до сплати кредитних внесків та бути уважними, коли берете гроші в кредит.

Отправить заявку