Успішне оскарження податкових повідомлень-рішень (ППР) державної фіскальної служби з нарахуваннями понад 5 000 000 гривень 

Господарська діяльність суб’єктів господарювання в Україні завжди була, є і буде знаходитись під пильним оком контролюючих органів. На початкових етапах ведення бізнесу складно уявити, які обставини та дії суб’єкта господарювання можуть бути, для контролюючого органу, підставою для застосування санкцій.  

Історія кейсу

Так сталось з одним із наших клієнтів. За досить не тривалий проміжок часу господарської діяльності, компанія (надалі – Компанія) отримала запит Головного управління Державної фіскальної служби України (надалі – Податкова) про надання інформації та документів щодо господарських взаємовідносин з цілою низкою суб’єктів господарювання – контрагентами Компанії (близько 55 суб’єктів господарювання).

З метою повного, всебічного та об’єктивного сприяння Компанією (за сприянням юристів адвокатського об’єднання “АРХІТЕКТОР ПРАВА”) у з’ясуванні Податковою усіх господарських операцій, було підготовлено пакет документів з чітким і детальним роз’ясненням кожної окремо господарської операції (первинні документи, фото докази, пропозиції приїхати та перевірити достовірність наданої інформації та документів, тощо).

Однак, у відповідь Компанія отримала повідомлення з Податкової про проведення планової перевірки Компанії Податковою. За результатами такої перевірки було складено акт перевірки та встановлено порушення Компанією податкового законодавства. Слід за актом перевірки Компанія отримала “листи – щастя” з Податкової із загальною сумою нарахувань понад 5 000 000 гривень (основна сума зобов’язання та штрафні санкції). 

Нотатки: 

  • В момент отримання ППР компанія, згідно приписів статті 56 Податкового кодексу України, має можливість оскаржити таке рішення (ППР) контролюючого органу в адміністративномуабо судовому порядку.   
  • Варто зауважити, згідно п. 56.4. статті 56 ПКУ  під час процедури адміністративного оскарження обов'язок доведення того, що будь-яке нарахування, здійснене контролюючим органому випадках, визначених цим Кодексом, або будь-яке інше рішення контролюючого органу є правомірним, покладається на контролюючий орган. Так само як ів судовому порядку, частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що обов’язок доказування правомірності рішення контролюючого органу покладається на відповідача (яким по суті і є контролюючий орган). 

Класика незмінна: “відсутність трудових ресурсів”, “відсутність автотранспорту на балансі”, “недоліки в первинних документах”, “помилки в ТТН”, “кримінальні провадження проти директорів” – це ключові тези Податкової, яким був пронизаний акт перевірки Компанії. Наслідок – ППР та незаплановані витрати клієнта в бюджет з цінником понад 5 000 000 грн. 

Ретельно дослідивши первинні документи, кожну господарську операцію, пояснення посадових осіб, особові картки та інформацію про контрагентів нашого Клієнта та актуальну судову практику у подібних правовідносинах (в.т.ч. ВСУ) правники адвокатського об’єднання “АРХІТЕКТОР ПРАВА” сформували правову позицію нападу та захисту Клієнта. 

Залишалось лише визначитись з платформою захисту: суд чи податкова вищого рівня (у порядку адміністративного оскарження). 

Враховуючи ділову репутацію, та той факт, що наш клієнт працює з міжнародними компаніями (переважно суб’єкти господарювання Європейського союзу та США) питання прозорості, гласності та відкритості боротьби з Податковою були на першому місці. Тому – в суд! 

Судовий розгляд справи

Відповідний позов був сформований та поданий до Окружного адміністративного суду міста Києва у 2018 році. В ході тривалого судового процесу та численних судових засіданнях в серпні 2019 року (майже через рік з моменту початку розгляду справи в суді) адміністративний позов було задоволено частково (скасовано ППР в частині донарахувань для нашого клієнта на суму 4 800 000 гривень).

Вказане рішення в лютому 2020 року було залишено незмінним Шостим апеляційним адміністративним судом та відповідно набрало законної сили.  

Остаточну крапку у цій справі поставив Верховний суд України, який своєю ухвалою повернув касаційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби України без розгляду. 

Так, це перемога. Перемога вдячного клієнта, перемога команди адвокатського об’єднання “АРХІТЕКТОР ПРАВА” – як команди сумлінних помічників бізнесу у боротьбі зі свавіллям контролюючих органів. Досвід, професіоналізм, ретельне дослідження кожного документу, актуальної судової практики, впевненість у власній правоті та правовій позиції – ось що насправді є ключем успіху. 

P.s. Можливо хтось уважний скаже, що це Перемога не в повній мірі, оскільки ППР було скасовано лише частково, і сума донарахувань більш ніж 200 000 гривень залишилась тягарем клієнта. Відповідь/коментар/роз’яснення: у цій частині сформований та поданий до суду новий адміністративний позов, але це вже матеріал для іншої статті;)    

Команда адвокатського об’єднання “АРХІТЕКТОР ПРАВА” має багаторічний досвід успішних судових кейсів оскарження рішень контролюючих органів (податкових повідомлень-рішень, протиправних дій, бездіяльності тощо). Ми з радістю готові допомогти саме вам.

 

 

 

Отправить заявку