Як стати на облік у Державній службі фінансового моніторингу

Суб’єкти господарювання, які надають приватні послуги по веденню  бухгалтерського обліку і консультують по оподаткуванню, вже знають, що вони є суб’єктами первинного фінансового моніторингу (ПФМ). Тобто, повинні повідомляти про підозрілі операції  своїх клієнтів Держфінмоніторинг. А ще їм потрібно стати на облік, про що поговоримо далі.
Ті, хто повинен моніторити операції своїх клієнтів, нарешті дочекались – КМУ на виконання Закону «Про фінансовий моніторінг» затвердив наступні документи:
1) порядок надання інформації для постановки суб'єктів ПФМ, виявлення і реєстрації, а також представлення суб'єктам ПФМ Держфінмоніторингу інформації про фінансові операції, що підлягають фінмоніторингу, іншої інформації, яка може бути пов'язана з легалізаєцією (відмиванням) доходів, отриманих злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму або фінансуванням розповсюдження зброї масового знищення;
2) Порядок ведення Дерфінмоніторингом обліку інформації про фінансові операції, які підлягають фінмоніторингу;
3) Порядок ведення Держфінмоніторингом обліку суб’єктів ПФМ.
Закон від 06.12.2019 р. № 361-ІХ «Про попередження та протидії легалізації (відмивання) доходів, отриманих злочинним шляхом фінансуванням тероризму і фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення».
Сам Закон про фінмоніторинг вступив у силу з 28.04.2020 р., а коментована постанова КМУ від 05.08.2015 р. № 552, якою врегульовані питання організації фінмоніторингу, але про нових суб’єктів – приватних бухгалтерах і консультантах по оподаткуванню – ні слова. Проте вже з наступного року говорити про те, що не стали на облік, тому що не знали як, буде неможливо. 
Хто і в які строки повинен стати на облік в Держфінмоніторингу?
Це згідно нового Розпорядку буде проходити по-різному, в залежності від того, ким є суб’єкт ПФМ.
Перша категоріяті, хто надає фінансові послуги:
1) банки, страхувальники (перестрахувальники), страхові (перестрахові) брокери, кредитні спілки, ломбарди і інші фінансові установи;
2) платіжні організації, учасники або члени платіжних систем;
3) товарні і інші біржі, які проводять фінансові операції з товарами;
4) професійні учасники фондового ринку (ринку цінних паперів), крім осіб, що здійснюють діяльність з організації торгівлі на фондовому ринці;
5) оператори поштового зв’язку, інші установи, що надають послуги по переказу коштів (поштовому переказу) і здійсненню валютних операцій;
6) філіали або представництва іноземних суб’єктів господарювання, надаючи фінпослуги на території Укрїни;
7) поставники послуг, пов’язаних зі зверненням віртуальних активів;
8) інші юридичні особи, які по своєму правовому статусу не є фінустановою, але надають окремі фінпослуги.
Строки постановки на облік:
Так суб’єкти становляться на облік в Дерфінмоніторингу протягом 3 робочих дня з дати призначеня співробітника, відповідального за фінансовий моніторинг, але не пізніше дня проведення першої фіноперації (дати встановлення ділових відносин з клієнтом).
Друга категорія – це юридичні особи, які:
1) надають аудиторські послуги;
2) надають послуги з бухобліку;
3) здійснюють консультування з питань ополаткування;
4) надають послуги зі створення, забезпечення діяльності або управління юридичними особами.
Термін постановки на облік
Такі юридичні особи стають на облік у Держфінмоніторингу протягом трьох робочих днів з дати призначення працівника, відповідального за фінансовий моніторинг, але не пізніше дня проведення першої фіноперації (дати встановлення ділових відносин з клієнтом).
Третя категорія – це фізособи, які здійснюють діяльність одноосібно (крім осіб, які надають послуги у рамках трудових правовідносин), які:
1) надають аудиторські послуги;
2) надають послуги з бухобліку;
3) здійснюють консультування з питань оподаткування;
4) надають послуги зі створення, забезпечення діяльності або управління юридичними особами.
Термін постановки на облік
Ці фізособи стають на облік у Держфінмоніторингу не пізніше дня проведення першої фіноперації (дати встановлення ділових відносин з клієнтом).
Четверта категорія – це юрособи та фізособи (крім осіб, які надають послуги у рамках трудових правовідносин), які здійснюють інші операції:
1) адвокатські бюро, адвокатські об’єднання та адвокати, які здійснюють адвокатську діяльність індивідуально;
2) нотаріуси;
3) суб’єкти господарювання, що надають юридичні послуги;
4) суб’єкти господарювання, які надають посередницькі послуги під час здійснення операцій з купівлі-продажу нерухомого майна, а також суб’єкти господарювання, які надають за винагороду консультаційні послуги, пов’язані з купівлею-продажем нерухомого майна;
5) суб’єкти господарювання, які здійснюють торгівлю за готівку дорогоцінними металами і дорогоцінними камінням та виробами з них;
6) суб’єкти господарювання, які проводять лотереї та/або азартні ігри.
Термін постановки на облік
Наведені суб’єкти стають на облік у Держфінмоніторингу не пізніше дня встановлення ділових відносин з клієнтом (проведення фінансової операції) у випадках, визначених статтею 10 Закону України «Про фінмоніторинг»
Як стати на облік
Вищевказані категорії суб’єктів ПФМ стають на облік шляхом подання до Держфінмоніторингу відомостей про себе, які повинні містити інформацію про:
- держреєстрації суб’єкта;
- його місцезнаходження;
- відповідального співробітника;
- особу, яка тимчасово виконувати обов’язки відповідального працівника у разі його відсутності (у разі призначення такої особи);
- відокремлені підрозділі, які є окремими юридичними особами і яким надано дозвіл самостійно подавати інформацію, пов’язану з проведенням фінмоніторингу.
 

Отправить заявку