Юридичний «світлофор» для бізнесу в період пандемії.

Юридичний «світлофор» для бізнесу в період пандемії. Про конструктивні дії, пріоритети і наслідках розповідає адвокат, керуючий партнер Адвокатського Об'єднання «Архітектор Права» Олександр Собкович.
Сьогодні найактуальніша тема – як фізичним особам-підприємцям захистити себе в період карантину. Неустойки зі сторони наймодавців, поставників тощо.
Проблеми пандемії йдуть набагато далі самої хвороби. В неймовірній кризі сьогодні перебувають підприємці.
Перш за все, з юридичної точки зору, сторони договору повинні керуватись умовами дійсного договору. Статтею 204 Цивільного кодексу України передбачена презумпція дійсної умови. Це свого роду гарантія реалізації цивільних прав учасників угоди. Самим ефективним способом захисту своїх прав і відстоювання інтересів є здатність сторін домовитись. І саме важливе – закріплення досягнутих домовленостей шляхом внесення доповнень в дійсний договір з урахуванням усіх обставин, які змінились. В протилежному випадку – судові процеси, витрати на адвокатів, судові збори, втрата часу і нервів.
Погляд на події біля будівель державних органів
Статтею 44 Конституції України передбачено пряме право людей, які працюють, на страйк з метою захисту свої економічних і соціальних інтересів. Люди, які в першу чергу відносяться до самого бізнесу (ФО-Пи), а також люди, які відносяться до найманих робітників, у випадку введення локдауну в країні (або інших обмежувальних дій) ризикують залишитись без заробітку. Тому, вони вийшли під стіни ключових державних органів с метою залучення уваги влади до очікуваних наслідків.
Перспективи для малого бізнесу і найманого персоналу, які можуть постраждати від локдауну.
На даному етапі розвитку подій важко зробити  однозначний прогноз. Саме зараз суб'єкти законодавчих ініціатив один перед одним намагаються запропонувати свої законопроекти, ціллю яких буде якийсь компроміс між державою і бізнесом. Наприклад, одним із президентських законопроектів (№ 4429) пропонується: виплата одноразової матеріальної допомоги; одноразової компенсації на сплату ЄСВ тощо. При цьому цей ініціатор такої компенсації повинен буде відповідати певним вимогам (критеріям), а сам порядок надання такої соціальної допомоги буде визначати Кабінет Міністрів України. Інший президентский  законопроект (№ 4430) передбачає внесення змін в Податковой кодекс України з «корзиною подарунків» малому бізнесу. Це списання податкових боргів, списання пені і штрафів, збільшення порогу податкового боргу тощо. Але це лише поки законопроекти, тексти яких можуть суттєво змінитись до моменту їх прийняття парламентом.
Рекомендації підприємцям
Будь-якому бізнесу сьогодні потрібно розраховувати на краще, зберігаючи реальну оцінку подіям, що відбуваються. Будь-який бізнес необхідно намагатись адаптувати до реальних умов.
Якщо немає можливості  передати в оренду приміщення по бажаній ціні, потрібно піти на поступки і запропонувати  ціну нижче ринкової, яка існувала до пандемії. Це мінімізує простій приміщень і виключить зайві витрати (комунальні послуги). Креди і ссуди, отримані до пандемії, необхідно в договірному порядку реструктуризувати на максимальний строк з метою наживи, адже репутація та імідж дорожче грошей.

Джерело

Отправить заявку